A A A

Tatry - szlaki turystyczne

Tatry od zawsze przyciągały ludzi chcących zaznać górskiej przygody. Tutaj każdy turysta znajdzie coś dla siebie - od płaskich dolinek, doskonałych na spokojne spacery z małymi dziećmi, do trudno dostępnych szczytów w Tatrach Wysokich. Turystyka górska w Tatrach dostarcza wspaniałych wrażeń, pod warunkiem że w góry wybieramy się odpowiednio przygotowani, a trasę umiejętnie dobierzemy do własnych możliwości!

 

Aktualne warunki pogodowe w Tatrach można sprawdzic min. na internetowych stronach TOPR oraz TPN.

 

Najbliższe szlaki TPN:

 

Droga pod Reglami - szeroka (dostępna dla rowerów), ścieżka poprowadzoną u podnóża zalesionych wzniesień, stanowiących przedgórze Tatr Zachodnich. Trasa rozpoczyna się przy Księżówce położonej w okolicy Ronda Kuźnickiego i łączy wyloty większości popularnych dolin reglowych, dając doskonały przegląd przyrody lasów dolnego regla oraz świetne widoki na Zakopane. Punktem końcowym trasy jest Siwa Polana leżąca u wejścia do Doliny Chochołowskiej.

 

Dolina Białego - położona najbliżej Zakopanego, piękna dolina pod względem krajobrazowym. Wcięta między stoki Krokwi od wschodu i Sarniej Skały, górnymi piętrami podchodzi pod samą ścianę Giewontu.
Ozdobą doliny, poza interesującymi formacjami skalnymi i wodospadami, jest roślinność - obok świerków rosną tu buki i jodły, wśród krzewów można wypatrzyć różę alpejską, na stromych skałach rośnie kosodrzewina. Na wapiennych skałach rosną szarotki, z dala od uczęszczanych szlaków pojawia się lilia złotogłów, a także obuwik i rzadkie już cisy.  
W końcowej fazie droga stromo się wznosi, aż wreszcie przy kolejnym wodospadzie kończy się większość popularnych spacerów. Skręcając w prawo po kilkunastu minutach dosyć mozolnego podchodzenia dochodzimy do Doliny Suchej. Tutaj szlak się rozdziela - prawo do Doliny Strążyskiej oraz na Sarnią Skałę w lewo zaś Ścieżką nad Reglami do Kalatówek.

 

Dolina Strążyska - przez Dolinę Strążyską biegnie jeden ze szlaków prowadzących na Giewont, ona sama stanowi cel wielu popularnych wycieczek.

Dobrze utrzymana, szeroka droga biegnie wzdłuż Potoku Strążyskiego, początkowo między masywami Grześkówek i Samkowej Czuby, wyżej między stokami Sarniej Skałki i Łysanek. W połowie drogi mijamy charakterystyczne dolomitowe turnie, zwane Strążyskimi Kominami, niegdyś teren ćwiczebny dla taterników.  
Na Polanie Strążyskiej stoi do dziś kilka szałasów pasterskich. W jednym z nich popularny bufet. Na północnym krańcu polany wielki głaz, przypominający egipskiego Sfinksa i tak też nazywany. Tu kończy się trasa spaceru. Można przedłużyć go jeszcze o 10 minut, podchodząc za żółtymi znakami dalej bezpośrednio w stronę Giewontu, aż do wodospadu Siklawica.

Z doliny mozna przejsc szlakiem czarnym do Doliny Białego (przez Sarnią Skałkę), do Doliny Białej Łąki (również czarny szlak) oraz na Giewont (czarny, a następnie czerowny szlak)